Myślisz o zapisie na wyjazd organizowany przez Twojego ulubionego twórcę online lub influencera? Zanim podpiszesz umowę i wpłacisz jakiekolwiek zaliczki, sprawdź, czy działa on legalnie.
Coraz częściej przeglądając Instagrama czy Facebooka widzę oferty wyjazdów z osobami prowadzącymi konta podróżnicze. Wiele twórców uznało, że skoro mają zasięgi i potrafią organizować własne podróże, to mogą zacząć planować wyprawy grupowe i na tym zarabiać.
Teoretycznie to bardzo dobra opcja. W końcu wielu z nich latami pracowało na swoją markę i nie ma nic złego w tym, że chcą ją monetyzować.
Tyle że w Polsce zajmowanie się branżą turystyczną wymaga konkretnych pozwoleń i uprawnień. Korzystanie z usług organizatora, który ich nie ma, jest nie tylko mało etyczne i nie fair, ale też może wpędzić Cię w kłopoty.
Organizacja jakich wyjazdów wymaga pozwoleń?
W ofertach wyjazdów obecnie możesz spotkać się z modnymi nazwami takimi jak „wyprawa”, „wycieczka”, „camp”, czy „podróże życia”. Chociaż te określenia pozwalają sprecyzować rodzaj wyjazdu, to według prawa niczym się nie różnią. Służą jedynie budowaniu wizerunku i marketingowi.
Wszystkie zorganizowane wyjazdy w przepisach zebrane są pod jedną nazwą „impreza turystyczna”. Niezależnie od tego jak daną ofertę nazwał organizator, to właśnie pod nią należy szukać odpowiednich regulacji, jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o przepisach dotyczących organizacji wyjazdów.
Czym jest „impreza turystyczna”
„Impreza turystyczna” według polskiego prawa to zorganizowane wyjście, które obejmuje zarówno transport, jak i zakwaterowanie oraz inne usługi turystyczne. Mogą to być usługi przewodnika, animacje, wejście do atrakcji czy usługi opiekuna grupy.
W praktyce oznacza to, że każdy wyjazd, za który masz komuś zapłacić, a on zajmuje się kupnem biletów, bookowaniem hoteli, zapewnieniem przewodnika itp. jest imprezą turystyczną. Organizator tych wyjazdów musi spełniać określone wymagania prawne i posiadać odpowiednie zezwolenia.
Jakich pozwoleń potrzebuje organizator wyjazdu
W Polsce wyjazdy mogą organizować jedynie biura turystyczne (mogą być jednoosobowe), które zostały wpisane do Centralnej Ewidencji Organów Turystyki wybranego województwa. Aby zostać wpisanym do ewidencji, należy posiadać licencję, która wydawana jest przez Marszałka Województw. Każda licencja ma swój numer, który umożliwia weryfikację danych.
Prawdziwość podanych przez organizatora informacji możesz sprawdzić tutaj https://ewidencja.ufg.pl/ewidencja/obywatel/wyszukiwanie
Oprócz licencji organizator musi posiadać również ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które obejmuje ochronę klientów w przypadku szkód osobowych lub materialnych powstałych w związku z realizacją usług turystycznych.
Informacje o wszystkich pozwoleniach oraz ubezpieczeniu powinny być ogólnodostępne i widoczne na stronie czy w ofercie biura. Tak, aby każdy potencjalny klient mógł łatwo je znaleźć.
Tak wygląda prawidłowe oznaczenie legalności działania na stronie mojego biura podróży Studio Wypraw
Co grozi organizatorowi za brak zezwoleń
Organizatorzy wycieczek, którzy nie mają odpowiednich zezwoleń, mogą być obarczeni wysokimi grzywnami finansowymi. Wysokość grzywien może być uzależniona od powagi naruszenia oraz skali nielegalnej działalności.
Dodatkowo mogą oni być odpowiedzialni za pokrycie wszystkich kosztów związanych z ewentualnymi problemami, które w związku z tym spotkały uczestników wyjazdu. Może to obejmować koszty powrotu do kraju, leczenia medycznego, rekompensaty za stracony czas czy utracone doświadczenia.
Wszystko to wiąże się z czasochłonnym i kosztownym postępowaniem sądowym oraz często utratą reputacji. Co dla twórców internetowych może być szczególnie bolesne.
Dlaczego nie warto jeździć z organizatorem, który nie ma zezwoleń
Chociaż jako uczestnikowi „nielegalnej” wycieczki nie grożą Ci żadne konsekwencje prawne, to nadal sporo ryzykujesz, wybierając taki typ wyjazdu. Szczególnie jeśli robisz to świadomie.
Jadąc z organizatorem, który nie ma zezwoleń, zostajesz właściwie bez ochrony prawnej i finansowej. W razie niedotrzymania obietnic z oferty, odwołania wycieczki czy znacznej zmiany harmonogramu, nie będziesz miał gdzie złożyć zażalenia i możliwe, że stracisz pieniądze.
Niewiele osób wie również, że licencjonowane biura podróży muszą mieć nie tylko ubezpieczenie, ale też środki zabezpieczone na nagły wypadek. Wszystko po to, by w razie konieczności móc pomóc uczestnikom, którzy akurat znajdują się na wyprawach.
Biuro bez pozwoleń nie ma takiego obowiązku. Często dla zmniejszenia kosztów nie ma również odpowiednio wysokiego ubezpieczenia. Gdy coś się stanie na wyjeździe, uczestnicy zostają zazwyczaj zdani na siebie.
Oczywiście później możesz dochodzić swoich praw i rekompensaty w sądzie, ale tak jak pisałam, nie jest to wcale takie proste. Nawet jeśli ją uzyskasz, to stracisz mnóstwo czasu i nerwów.
Zagraniczne biura podróży — czy warto
Zdarzają się organizatorzy, którzy rejestrują swoje biura podróży w krajach, do których wyjazdy organizują. Takie działanie jest dozwolone, a otworzone w ten sposób biuro działa w pełni legalnie na terenie kraju, gdzie zostało otworzone.
Pamiętaj, że w takim wypadku biuro podlega prawu danego kraju, a nie polskiemu. Jego obowiązki mogą być zupełnie inne, a Ty będziesz musiał to zaakceptować.
W razie problemów i konieczności wejścia na drogę sądową, postępowanie przeciwko zagranicznym biurom wygląda zupełnie inaczej. Często nawet do niego nie dochodzi, bo okazuje się, że właściciel zamknął biznes po pierwszym nieudanym wyjeździe i przepadł bez śladu.
Tak było na przykład z właścicielem sieci hoteli Pili Pili na Zanzibarze — Wojtkiem, którego biznes okazał się finansową piramidą. W Polsce przedsiębiorca był już ścigany dwoma listami gończymi i nigdy nie dostałby pozwoleń na organizację wypoczynku. Na Zanzibarze nikt nie zwrócił na to uwagi i Wojtek przez lata budował obiekty, wyciągając pieniądze nie tylko od turystów, ale też inwestorów.
Czy zagraniczne biuro podróży może organizować wycieczki dla Polaków?
Tak, biuro podróży zarejestrowane za granicą może organizować imprezy turystyczne dla Polaków, ale musi spełnić pewne dodatkowe warunki:
1. Oddział w Polsce
Aby móc legalnie sprzedawać swoje usługi w Polsce, zagraniczne biuro podróży musi mieć oddział zarejestrowany w Polsce. Oddział ten musi spełniać wszystkie wymogi stawiane polskim biurom podróży, w tym mieć wpis do rejestru organizatorów turystyki i posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.
2. Współpraca z polskim touroperatorem (organizatorem turystyki)
Zagraniczne biuro podróży może również współpracować z polskim touroperatorem, który posiada odpowiednie licencje i zezwolenia na organizowanie imprez turystycznych dla Polaków. W takim przypadku polski touroperator będzie odpowiedzialny za część formalności związanych z organizacją wycieczki, takich jak wpłaty turystów na rachunek powierniczy i ubezpieczenie.
Pamiętaj!
Zanim zdecydujesz się na udział w jakiejkolwiek „wyprawie”, „wyjeździe” czy „campie” imprezie turystycznej, upewnij się, że biuro podróży lub influencer, z którym planujesz podróżować, działa legalnie i posiada odpowiednie zezwolenia.
Oczywiście, licencjonowane biura też upadają i zdarzają im się wpadki. Jednak są one zdecydowanie mocniej sprawdzane i ryzyko jest zdecydowanie mniejsze. Jeśli wybierzesz odpowiednio to wręcz zerowe.
0 komentarzy